Gripp murrab lasteaedadesse ja töökollektiividesse, Lätis on juba epideemia välja kuulutatud. Tundub nagu peaks see igal aastal mingil konkreetsel ajal nii toimuma. Aga kas ikka peab? Taimetark ja apteeker Maret Makko leiab, et kui juba keskaja katkuepideemiates leidus neid, kelle külge haigus ei hakanud, siis tänapäevaste vahenditega võime kõik end haiguste eest kaitstuks muuta.
Tervis on keha loomulik seisund
Juba tuhandeid aastaid tagasi teati, et tegelikult ei ravi meid ravimid. Meid ravib meie keha ja ravim – olgu ta siis tablett või taimetee – annab vaid kehale võimaluse oma tööd teha. Kas siis võtab ära valu või annab organismile selle terviklikkuse taastamiseks puuduolevaid aineid.
Nii näiteks peaks tavaline inimene, kes aktiivselt elab, võtma minimaalselt D-vitamiini 4000iu päevas pimedal ajal kuni maikuuni välja. D vitamiinist toitub nimelt meie rakkude kontrollmehhanism, mis kas parandab või hävitab haiged rakud. Kui D vitamiinist jääb organismis väheks, siis kontrollmehhanism ei jõua vigasaanud rakke kontrollida, võivad tekkida lausa vähkkasvajad, kuna rakkude paljunemine ei allu enam peremeesorganismile ja haiged rakud hakkavad vohama. Kui D vitamiini on piisavalt, püsib meie rakustruktuur, mille alla kuulub ka immuunsüsteem, normis.
Immuunsüsteemile on väga oluline ehitusmaterial, millest organism teeb antikehi, C vitamiin. Kui kive ei ole, ei saa kaitsemüüri ehitada ja kõik pahategijad pääsevad sisse. Kaitsemehhanism ei suuda haigustekitajatele vastu seista. Kui inimene on haige, tuleb võtta topeltkogus C vitamiini. Viirused nimelt söövad oma rakude kaitsmiseks ka C vitamiini, siis tulebki süüa nii palju, et viirus, kes nagunii juba on su organismis, saab isu täis ja sulle jääks temaga võitlemiseks ka üle. Praegusel ajal peaks päevas C-vitamiini manustama 1-5 grammini.
Organism, olgu kuitahes hästi toidetud ja hoolitsetud vajab meie kliimas igapäevaselt D ja C vitamiini. Kui nende vitamiinide tase meis läheb väga madalale, jääb inimene väga nõrgaks. Nõrgenenud organism aga enam ei omasta vitamiine isegi toitainetest. Isegi kui sööd ökotooitu ja rikkalikult puu ja juurvilju, ei suuda sa seda nii palju süüa, kui pimedatel ja viiruserikastel aegadel vaja oleks.
Mine koju magama!
Esimeste haigussümptomite ilmnedes peaks pesema ennast puhtaks ja puhkama. Käsi peab viiruste leviku ajal pesema kogu aeg, tihedamini kui tavaliselt. Tundes endas algava tõve esimesi märke, on kõige targem anda organismile puhkust, et too saaks kohe kogu jõu mobiliseerida sissetungivate haigustekitajatega võitlemiseks. Magada, palju vedelikku tarbida, et kõik mittevajalik kiirelt sinust välja uhutaks, raskemad toidud ära jätta, palju värskeid asju süüa. Paar päeva võid kergemalt toituda või lausa paastuda, näiteks mahlapaastu teha, seda lihtsamalt haigus läheb.
Tööle ei tasuks trügida. Tööandjad ei lase sind kohe lahti pigem on nemadki selle poolt, et teised töötajad ei jääks haigeks. Kindlasti toetab tööandja su soovi võtta üks päe haiguse äraajamiseks, selle asemel, et olla nädal haige.
Kiired leevendajad, mida telekas reklaamitakse, parandavad küll enesetunnet ja laseks nagu tööd edasi teha, kuid see on vaid piits väsinud hobusele. Kui jäin tööl haigeks, joon kiire pakiturguti ära, lõpetan poolelioleva ja jõuan koju põdema minna.
Tavaliselt on inimesed üleväsinud, siis on immuunsus viletsam ja viirusel väga lihtne väsinud inimest üle kavaldada. Tervele ja tugevale inimesele ei hakka nakkus külge. Isegi katkupisik ei tule, kui inimese immuunsus on korras. Sisemine puhastus toetab ka immuunsuüsteemi. Ega asjata paastu enamik vanu rahvaid just suurima haigustõenäosusega ajal. Puhtamad mõtted, heatahtlikkus, teistest hoolimine – kõik see hoiab ka meie organismi korras.
Ühe päeva intensiivkuur kodus
Ei keha saaks pühenduda haiguse tõrjumisele, võta organismilt koormust vähemaks. Võiks teha toiduvaba päeva, jättes menüüsse värsked mahlad ja smuutid, mis ei koorma organismi, annavad talle vaid vitamiine ja võimaldavad kahjulikud ained välja viia. Jõhvikas, kas paljalt või mahlana on väga hea, põletikuvastane ja C vitamiini rohke. Värsketest külmutatud marjadest smuutides on kasulikud ained kõik säilinud. Külmutatud köögiviljad sobivad ka smuutidesse. Lisaks juua palju puhast vett.
Igas kodus ehk on vähemalt mõni klassikalistest “külmetusetee taimedest”, kas pärnaõisi, paiselehte, teelehte, kummelit või saialille, mis aitavad põletikke vähendada. Tee sisse võib panna ka kuivatatud marju ja õunu. Mett võiks palju tarbida, kui pole talumatust, aga kindlasti ei tasu seda tee sisse panna, siis kaovad mee olulised omadused ja mikorelemendid ära. Mett panna lusikatäis suhu ja teed peale juua. Isetehtud moosid on samuti tee juurde head.
Sel päeval tasuks magada võimalikult palju. Ärkvel olles aga teha häid asju ja rääkida ilusatest asjadest. Kes meist ei mäletaks laulu “Helisevast muusikast” – mõtle headest asjadest, kui end halvasti tunned. Ära keskendu halvale enesetundele, pigem loe midagi head ja kui lugeda ei jaksa, siis tee rahustav tee ja jää magama. Kindlasti ära lange halbadesse mõtetesse. Haigusele mõeldes sa ise kerid oma haigust üles, tuleb hirm, sa ei tea, kas sul on sea- või zicaviirus. Selle asemel, et endast hirm koos haigusega välja ajada, sa mõttes kerutad seda suuremaks.
Tuuluta tuba, hinga palju värsket õhku, mine jalutama, kui palavikku pole. Kui on aroomilamp, kasuta tsitruselisi toaõhu värskendamiseks. Kui pead päeval siiski inimeste hulgas olema, kasuta enda peal ka armoomiõlisid – greibi, sidruni ja apelsini eeterlikud õlid hoiavad su haiguste ajal virge ja loovad loomuliku kaitsekilbi. Pane neid endale peale, kasvõi kanna nendega immutatud riidetükikest rinnataskus vms. Eukalüpti eeterlik õli sobib nohu korral, nulg toa värskendamiseks ja sauna.
Palavikuga sauna ja vanni ei soovita kuid nö külmavärina perioodil sobivad need väga hästi, soe vesi lõõgastab ja rahustab. Kõik, mis rahustab on abiks, et keha saaks lõdvestuda ja välja puhata. Stressis ja üleväsinud kehast ei lähe ükski haigus välja. Keha ei jõua ennast tervendada, kui ta hoiab stressi üleval. Tervendavad vahendid stressis inimesele ei aita, söögu ta neid sisse palju tahes.
Tervis pole raketiteadus
Veelkord – ükski rohi ei tervenda meid, meie keha tervendab, rohi annab võimaluse kehale seda teha. Puhkus on kõgie parem ravi, kuna ta võimaldab kehal teha seda, mida too kõige paremini oskab. Igaüks meie praeguses maailmas tahab parim olla, rabeleb, võitleb oma koha ja maine pärast. Ühel päeval keha enam ei jaksa kanda su ponnistusi, mida tehes sa iseenda tegelikud vajadused unustad. Siis viirused ei halasta, ka nemad tahavad elada ja leiavad üles nõrgad organismid, kes on valmis neid toitma.
Võib öelda, et ma räägin vanadest lihtsatest asjadest, mida igaüks nagu teaks. Samas kui te neid teate, miks te siis neid lihtsaid asju ei kasuta? Tervis ei ole raketiteadus, tervis on su keha loomulik seisund. Kui ta on paigast ära, anna talle võimalus loomulikku tasakaalu saada, toeta oma keha soovi sind ravida.
Experience designer. Reputation builder. Value presenter. Writer. Storyteller. Relationship expert.