“Meie hädad ei teki meist sõltumatult. Me peame endale tunnistama, mida oleme teinud, et kehas häda tekkis. Kui me ei nõustu muutma seda, mis vea põhjustas, siis ei muutu ka haigus,” tõdeb taimetark Maret Makko. Me sööme üha kesisema kvaliteedi ja väiksema toiteväärtusega valmistotitu. Mahetooted on meie praeguste nö tavatoiduainetega võrreldes juba supertoit, sest neis on rohkem toitaineid ja mineraale, kui kunstlikult kasvatatud toitudes. Jutt sellest, et mahekaup on kallim, on teadlikult levitatav hirm neile, kelle arvates odava kuid vähekvaliteetse toiduta jääks maailm nälga. Vaatame ringi, kas meile nähtavas maailmas on hetkel probleemiks pigem ülesöömine või nälg? Aga me ei pea ju läinud sajandi sõdade vahelisest ajast pärinevas näljahirmus end odavast kräpist üle sööma. Süües õieti kulub nii toitu kui raha vähem. Pluss jäävad ära kulutused ravimitele, mida hakkame vajama, kui oma tervise halvakvaliteedilise ja keha kahjustava toiduga tuksi keerame.
Tegelikult pole meie kehadel mitte toidu vaid toitainetepuudus, mis väljendub erinevates hädades. Sööme rohkem kui eha vajab aga vajalikke toitaineid ikka kätte ei saa, mis paneb meid veelgi rohkem sööma. Ka on üha enam leviv Alzheimeri tõbi tegelikult vaid aju toitainete puudus. Inimeste ülekoormatud maksad ei suuda töödelda toitu nii, et aju saaks sealt vajalikku omistada.
Et hoida keha terve, tasub uurida toiduainete etikette. Toodetud Eestis ja mahetoode – need on olulised viited toidu väärtuslikkusele. “Kui toidu koostis pakendil on juba viie rea pikkune või pikem, ärge seda ostke,” õpetas Maret Makko oma loomuliku tervise meistriklassis Lilleorus. Maks peab ju kogu selle keemialabori, mis toidus sisaldub lahustama, et keha saaks säilitus- ja lisaainete hunnikust ka selle vähese kätte, mis tegelikult keha energiaga varustamiseks vajalik on. Farmatseudi haridusega taimetarga sõnul piisab vaid ühest viinerist, keha päevase käideldava mürginormi ammendamiseks. Suurem kogus juba jääb organismi ja akumuleerub. Aga kes sööb ainult ühe viineri? “Süüa vähem, kuid kvaliteetsemat, see säästab maksa,” õpetab taimetark.
Maksa maksab puhastada
Maks on tegelikult inimese kõige kiiremini taastuv organ, maksarakud uuenevad 100-125 päevaga. Selle tõttu saab seda mürgisust, mida aasta jooksul sisse söönud oleme kevadpuhastusega endast ka välja uhta.
Kõik tervisetargad kinnitavad nagu ühest suust, et aluselises keskkonnas ei teki põletikke ega kasva kasvajad. Seega tuleb organismi aidata muuta happelisest aluseliseks. Näiteks sidrunimahl, mis küll tundub suus hapu, muutub maksas aluseliseks, selle tõttu on igat päeva soovitav alustada klaasi toasoojaveega, kuhu on pigistatud ühe sidruni mahl.
Maksa aitavad kevadel kõrvits, porgand, seller, murakas (kui on sügavkülmutatult) ja maarjaohaka seemne õli. Sobivad ka kanepi- ja linaõli, samuti kookosõli.
Maret Makko soovitab kevadel juua palju värskeid (mahe)smuutisid ning lisada smuutisse ka lusikatäie kasulikku õli, sest maks omastab aineid ainult läbi õli. Smuutisse võib lisada ka jahvatatud linaseemneid. Merikapsas aitab kaasajal üha aktuaalsemaks muutuva kiirutussaastuse vastu.
Eriliseks maksakaitsjaks peab Maret Makko aga sibulat. Toores sibul ajab ka kehast parasiidid välja. Kõige raskemad on maksa jaoks aga suitsutatud tooted. Neist võiks maksapuhastuskuuri ajal loobuda. Kõige parem on ühendada maksapuhastus klassikalise kevadise paastuga. Paast ei tähenda siinkohal nälgimist vaid teatud toiduainete menüüst eemaldamist. Klassikalises paastus süüakse palju putrusid, mis kerged seedida ning ei koorma maksa.
Uha mürgid välja!
Loomulikult on puhastuskuuri üks olulisemaid komponente puhas vesi, mida tuleb juua rohkem kui tavaliselt, kindlasti vähemalt 2 liitrit päevas. Maret Makko soovitab keha puhastamiseks kasutada nii söevett (aktiivsöe lahus) kui savivett (puhta neutraalse savipulbri lahus), sest nii süsi kui savi seovad raskemetalle ja kannavad neid kehast välja. Samuti on väga puhastav rabavesi, eriti hea on see keha happelisuse tasakaalustamiseks. Tavalisse vette võib lisada tilga mett või sidruniviilu.
Õhtuti lisaks veejoomisele teha ka ravimtaimeteesid. Parimateks puhastusteedeks peab Maret Makko saialille ja melissi. Loomulikult ei saa puhastuskuuri ajal üle ega ümber kõige tugevaimast antioksüdantsest taimest – kasekäsnast. Seda võib riivida näiteks kohvi sisse või lasta tõmmata üleöö termoses ja juua siis mitu tassi päevas. Mareti soovituslik teekuur on juua kahel päeval nädalas kasekäsna teed ja õhtuti saiialille- melissiteed. Kel soov keha eriti puhtaks saada, võib proovida juua nädala ainult värskeid smuutisid. Külmutatud marjad sobivad smuutidesse imehästi, sest sügavkülmutamine ei võta marjadest ära nende väärtuslike omadusi. Ja loomulikult võib lisada smuutidesse värskeid just tärganud naadi- ja nurmenukulehti, need on tõelised maksapuhastajad aga ka tugevad vitamiinipommid.
Experience designer. Reputation builder. Value presenter. Writer. Storyteller. Relationship expert.