Miks me ei leia rahuldustpakkuvaid suhteid?

“Räägi, mis sa räägid, tantsima võetakse ikka ilus naine,” teavitas tuntud näitleja oma Facebooki lehel. Mis võib jätta mulje, et mehed oleks nagu huvitatud ainult seksuaalsest külgetõmbavusest. Sellest lähtuvalt püüavad naised teha kõik, et olla seksuaalselt nii ahvatlevad kui vähegi võimalik.

Ilu ja noorus müügiks

Seksuaalsest kütkestavusest on saanud meie kultuuris edukuse mõõdupuu. Või lihtsamalt öeldes – ilusate päralt on parimad töökohad, suurem valik suhteid, turvalisem kindlustatud tulevik. Selle klišee najale on rajatud terved tööstusharud, mis toodavad kõikvõimalikke vahendeid ilusamaSuhted aja nooremana püsimiseks. Inimesed, kelle maailm on rajatud välisele külgetõmbele, elavad ju pidevas ilmajäämishirmus, soovis säilitada oma välist nooruslikkust ja artaktiivsust, kuna selleta kaob ka vastassugupoole huvi ning see omakorda piirab valikutevälja tööturul, kus hea väljanägemine annab lisaeeliseid tõmmata ligi samadest – seksuaalse atraktiivsuse – alateadlikest lähtekohtadest tulenevaid paremaid tulemusi. Maailmas, mille kõige hinatavamaks kaubaks on saanud noorus ja ilu, suudavad seda kõige paremini müüa ka ju noored ja ilusad. Müüa neile, kelle jaoks on suurimaks tragöödiaks nendesamade omaduste kaotamine ning kes on nõus tegema tööd, pingutama ja panustama mida iganes selleks et peatada looduse loomulikud protsessid – vananemine ja loomupärane mitmekesisus.

Ümber paugu ja augu

Naised – jah just need mehi vaid seksile orienteeritutena nägevad naised – teevad kõik, et sarnaneda – mitte iseendale vaid mingitele stereotüüpkujutlustele seksikasMeest ja ligitõmbavast. Mehed, teades kui tähtis on naise jaoks olla hoolitsetud ja ilus, peavad oma kohustuseks võimalikult suure hulga raha teenimist, et seda vajadust naise elus täita. Aga oodake palun, kas miski pole ses kogu meie kaasaegset maailma valitsevas süsteemis paigast ära? Mehed peavad tegema kõik, et olla majanduslikult edukad, silmapaistvad ja naiste jaoks seeläbi seksuaalselt atraktiivsed, et naised saaksid teha kõik, et olla meestele ligitõmbavad, seksikuse stereotüüpidele vastavad, iginoored ja igiilusad… Kogu meie igapäevategevus, isegi need osad, mida peame vägagi tõsiseltvõetavateks (äri, sport, poliitika jms) tiirleb… umber paugu ja augu? Ja miks? Sest seks näib olevat nagu alguses öeldud ainsaks lähtekohaks inimsuhete loomisel. Sest seks näib olevat ainus tegevus, mis paneb meid tundma naudingut, milleni me ei suuda küündida teise inimesega suhtestumata.

Õunapuu otsast kiivisid

Oot, peame hoogu. Mida me siis tegelikult kõike seda seksikust, ilu ja noorust kultusobjektidena kogu oma elu ja tegevusega teenides otsime? Mis on meie tegelik soov seda kõike nii pealtnäha loomulikku kuid kõrvaltvaadates suht enesehävituslikku kogu aeg tehes? Olla armastatud. Olla hoitud. Tunda end kellegi jaoks väärtuslikuna. Tunda end kaitstuna valise “kurja maailma” eest. Hmmm… Aga mis puutub selle kõige juurde seks? Või küsigem teisiti – miks peame võtmeks kõige sePunanekaaslle juurde seksi ehk eeldame, et luues seksuaalsusel põhineva lähisuhte, täituvad kõik meie eelnimetatud salasoovid. Luues suhte teise inimesega loodad sa temalt tegelikult mida? Heaolutunet, kannatuste puudumist, naudingut, tuge, abi, kaitset, rahulolu, kindlust… Nojah, kõik see peaks sinu juurde tulema läbi Just Selle Õige suhte leidmise. Nii. Ja miks peaks tulema? Sest sa tahad seda nii väga. Sest sa oled teinud kõik, et olla hea, ilus, õige, ligitõmbav. Milleks? No ikka selle õige suhte enese külge tõmbamiseks. Kuidas? Olles ihaldusväärne, huvitav, ahvatlev, kuulus, rikas… Aga need omadused olid ju seksi eeltingimused. Kust peaks lisanduma teise soov olla sinu jaoks ka hingesügavike mõistmise, tingimusteta tunnustamise, maailma valude eest kaitsmise ja kõigi teiste oluliste eluvajaduste su ellu kandjaks? Kas mitte pole meie pidev sutmatus tuua oma ellu rahuldustpakkuvaid lähisuhteid lihtsalt tingitud faktist, et me ei otsi neid õigest kohast? Solvuda õunapuu peale, et ta ei kasvata meile kiivisid pole just nutikas teguviis. Solvuda maailma peale, mis ei rahulda meie soovi armastuse ja läheduse järele, kui me ise tegelikult läkitame talle soove hoopis igavese nooruse ja seksuaalse külgetõmbavuse saavutamiseks, ilmselt samuti. Teadmaks, kust leida peab kõigepealt suutma mõista, mida ja miks me siis ikka tegelikult oma ellu otsime, kas pole?

Sellest kõigest on pikemalt ja põhjalikumalt kirjutatud raamatus “Suhtesõlmed

Lisa kommentaar