Armeeniasse, iidseimaid teadmisi otsima

Läheme väikse vanima ajaloo, megaliitmonumentide ja iidseimate tsivilisatsioonide huviliste grupiga ühte maailma pikima ajalooga riiki Armeeniasse.

Reis toimub 16.05-25.05.2023

 1. päev

  Hilisõhtune lend üle Riia Jerevani.

 2. päev

  Hiline ärkamine Jerevanis ja väljasõit peale lõunasööki.

  Zorats Karer kohalikele Karaunch, ajaloolaste hulgas ka Armeenia Stonehengeks kutustud üks erilisimaid iidse ajaloo paiku.  Tegu on maailma vanima astroloogilise observatooriumiga, mille vanuseks arvatakse olevat ca 12 000 aastat. Ülitäpselt paigutatud 233 megaliitkivi, milles on 83 erinevatele taevakehadele suunatud auku võivad pärineda kui mitte veeuputuse eelsest siis kindlasti vahetult peale suurt veeuputust. Mis näib kinnitavat legendi veeuputuses ellujäänud tarkade jõudmist just neile aladele.

  Ööbime Goris.

 1. päev

  Tatevi klooster. Legendi järgi kinkinud jumal kloostri rajanud müürimeistrile tema töö eest tasuks tiivad, millega too peale imelise rajatise valmissaamist lihtsalt lendu tõusis. Täna viib kloostri juurde maailma pikim köisraudtee, mis kannab nime Tatevi wings. Ka Tatevi kloostris on oma “rääkivi kivi” – sellesma tiivulise meistri püstitatud kivisammas, mis olla sajandeid vaenlase tulekust, maavärinast ja muudest ohtudest oma võbelemisega märku andnud.

  Noravanki klooster. Legendi kohaselt rajas peakiriku meister, kes oli armunud kuninga tütresse. Kuningas lubas tütre talle, kui meister teeb kirku valmis aastaga. Meister võttis kiriku proportsioonide aluseks mitte tavapärase meheliku küünarmõõdu vaid oma armsama proportisoonid. Selle pärast ongi kirik kuidagi ebamaiselt sümmeetriline oma kahekorruselises ilus.

  Õhtul tagasi Jerevani, kus ööbime järgnevad ööd.

 2. päev

  Etchmiadzini katedral, esimene ametlikult kinnitatud ja tänaseni tegutsev kristlik kirik maailmas, ehitatud 301 A.D. Armeenia kristlus muide kasutab tänaseni sama sümbolit, mida kasutasid Lanquedocis ketseritena hävitatud katarid.

  Zvartonts, 7ndast sajandist pärinev katedral ehitati, kui Armeenia oli Bütsantsi keisririigi kontrolli all.  Kirik pidi valmima halvaendelisel aastal 666 ja seda käis sisse õnnistamas paavst isiklikult.

  Metsamor museum. Väljakaevamised Metsamor’i nimelise linna lähedal on samuti paljastanud 5-9 tuhat aastat vana metallitöötlemise, kultuse- ja tähevaatluskoha. Muuseumis on eksponeeritud kunagi siin asunud Urartu kuningate kirjavahetus Egiptuse vaaraode ja Mesopotaamia kuningatega aga ka hulk teisi iidseid artefakte.

 

5.päev

Aragats’ mäe gravitationianomalia. Mäele viival teel on viis paika, kus meil on võimalik kontrollida, kas vabalt ülesmäge veerema hakkava auto põhjustab optiline illusion või midagi märksa põnevamat. Mäe tipus näeme piiratud kunagist Nõukogude eriti salajast uurimisasutust, mille siia kõledasse tühja inimasustuseta paika lõi Nõukogude tuumafüüsika rajaja ja Armeenia “füüsika isa” Artem Alikhanian, kes uuris mateeria erinevaid olekuid. Mitte ainbult Hitler ei püüdnud teise ilmasõja ajal luua antigravitatsioonil põhinevat sõidukit, vaid ka Stalin, miks muidu anti mehele piiramatud finantsid ja elu lõpus Lenini orden.

Agarak – Iidne asulakoht, mis paikneb nagu Araratigi pühajks peetud Agaratsi mäe jalamil. Uurime kummalisi kivist välja tahutud matmispaiku ja püüame mõistatada teiste sealsete põnevate struktuuride eesmärki.

6. päev

Garni ainus tänaseni säilinud Mithra tempel Armeenias, mis on siinse uuspaganluse liikumise poolt tänapäevalgi kasutatav.  Sealsamas saab näha lummava vaatega kanjonit, kus oreliviledena tõusevad vulkaanilised kaljumoodustised, mida kohalikud kutsuvad Kivide Sümfooniaks.Kaljudesse raiutud Geghard’i klooster, casub ilmselgelt samuti iidseima pühakoja asupaigas. Templist voolab välja allikas ja selle ülipõneva arhitektuuriga ruumides on mitu väga huvitava aksutikaga kohta.

7. päev
Ennelõunal Jerevani rahvusmuuseumi külastus. Kohalik turg ja rahvusköök. Kui veab siis lõuna- või õhtusöök Armeenia iidseimat ja salapäraseimat ajalugu uurinud professor Ara Arutunjaniga.
8. päev

Varahommikune kojulend. Tallinnas tagasi kl 14.30.

 

 

Reisi hind: 1111 eurot

Sisaldab lennupileteid, majutust, kohalikku teejuhti, reisijuhti:

– Kogu reisi aja on meie käsutuses mugav väikebuss

– Majutus 3” kohalikes hotellides hommikusöögiga.

– Lõuna- ja õhtusöögid kohalikes huvitavates söögikohtades (oma raha eest)

– Reisi juhib iidsete teadmiste uurija ja kirjanik Inga Raitar

 

Registreeri reisile enne 17. novembrit kirjutades legend@legend.eu

 

Lisa kommentaar